Nitria

Nitria

Príbeh kuraťa Nitria je situovaný do obdobia starodávnej Nitry a jej okolia, do kolísky Slovákov, kde sa hydina chovala. Chceme, aby sa zákazník vďaka Nitrii vrátil s nami do stredoveku, do čias bez industrializácie bez modernej techniky a užíval si chuť mäsa, ktoré chutí a má vlastnosti ako za oných dní starodávnej Nitry. Ide o „znovuzrodenie“ kurčaťa našich predkov. Je to výnimočné kura, ktoré nemá na Slovensku obdoby vďaka spôsobu a dĺžke jeho chovu.

Nitriu chováme vo Veľkom Záluží. Je chované vonku, v prírode, kde si môže nájsť šťavnaté stebielko čerstvej trávy, liečivej byliny, či drobný hmyz. Nitriu sme začali na trh ponúkať v roku 2013. Chov je vždy sezónny: od marca – apríla, podľa toho, kedy začne rásť vonku tráva,  do októbra – novembra, podľa toho, kedy udrú prvé mrazy. Sme schopní každý týždeň „nasadiť“ 200 ks nových kureniec. Kura Nitria má váhu do 5kg. Chov trvá okolo 3 mesiacov.

Mäso Nitrie je vláknité a má úplne inú štruktúru ako mäso kurčiat,  ktoré sa bežne dajú zohnať v obchodoch. Mäso má ružovkastú farbu, ktorá sa udržiava aj po uvarení. Koža má aj vďaka konzumácii trávy žltú až žlto-hnedú farbu.

Nitriu dostanete kúpiť vo všetkých maloobchodných predajniach EH-HSH.

Ich zoznam nájdete tu: ZOZNAM PREDAJNÍ